|
Co trzeba zapewnić chomikowi |
|
|
|
- KLATKA W handlu można jeszcze czasem spotkać metalowe klatki dla gryzoni. Z dwóch stron mają one szyby, a z dwóch metalową siatkę. Nie są one najlepsze i godne polecenia. Chomiki znajdują się tam w przeciągu, a ponadto mając dostęp do siatki piłują ją nieustannie zębami. Znacznie lepsze są małe akwaria z dorobionym przykryciem z siatki. Jedynym ich mankamentem jest trudność z zachowaniem idealnej czystości, gdyż ich dokładne mycie i dezynfekcja są dość kłopotliwe. Problemu tego nie ma w tak zwanych fauna-boxach, czyli specjalnych klatkach z pleksi z gotowym, przykryciem i uchwytem umożliwiającym przenoszenie. Obecnie na runku dostępnych jest tysiące klatek, różniących się pod względem kształtu, koloru i akcesoria. Najbardziej znane i wymyślne to klatki Habitrail. Mają one dużo dodatków i na pewno sprawią naszemu pupilowi dużo radości.
- PODŁOŻE W klatce powinna znajdować się kilkucentymetrowa warstwa podłoża. mogą to być zarówno trociny i drewniane wióry, jak i torf. Dzięki temu można dopasować kolor ściółki do koloru sierści zwierzęcia. Ciemne chomiki znacznie lepiej eksponują się na jasnych trocinach, zaś białe i kremowe na znacznie ciemniejszym torfie.
W domach chomiki trzymane są często na gazetach. Choć jest to materiał najłatwiej dostępny nie należy go stosować. Sam papier chomikom nie szkodzi, natomiast farba drukarska może spowodować poważne zatrucie. Nie wskazane jest również używanie ziemi. Świeża wymaga wyjałowienia w piekarniku, aby zlikwidować znajdujące się w niej drobnoustroje, zaś w klatce bardzo szybko wysycha i zaczyna się pylić.
- KARMNIK Choć większość przygotowanego pożywienia chomik i tak przeniesie w inne miejsce, dzienną porcję należy podawać w specjalnie do tego celu przygotowanych karmnikach. Najlepiej jeśli są to naczyńka dość ciężkie i stabilne, które nie dają się chomikowi wywrócić. Tworzywo, z którego są one zrobione musi być twarde o odporne na niszczące działanie chomiczych zębów. Najlepiej zdają egzamin ceramiczne podstawki pod doniczki lub specjalne "niewywrotne" metalowe miseczki dla małych psów i kotów dostępne w sklepach zoologicznych. W jednym karmniku podajemy karmę suchą - ziarno, granulat, a w drugim wilgotną - jabłka, marchewkę itd. Należy regularnie usuwać z naczynek (zwłaszcza z tego na karmę wilgotną) niedojedzone resztki, aby nie dopuścić do sytuacji, w której chomik będzie miał w karmniku nadpsuty pokarm.
- POIDEŁKO Poidełko z wodą podawaną chomikom musi być tak umieszczone, by zwierzęta nie miały możliwości zanieczyszczenia jej lub rozlania na ściółkę. Optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie niewielkiego poidełka kulkowego (można je kupić w sklepach z artykułami dla zwierząt). Zasada ich działania jest bardzo prosta. Butelka z wodą zamknięta jest szczelnie gumowym korkiem, przez który przechodzi metalowa rurka lekko zwężające się na końcu. Wewnątrz niej umieszczona jest metalowa kulka. po zawieszeniu poidełka rurką ku dołowi kulka blokuje jej wylot i woda nie wycieka. Spragnione zwierzę, naciskając od spodu językiem na kulkę, powoduje wyciekanie wody, która następnie jest zlizywana. Prostszym rozwiązaniem możliwym do samodzielnego wykonania jest zastosowanie rurki z niewielkim otworkiem na końcu. Jeśli jest on wystarczająco mały, woda nie wypływa, lecz daje się zlizywać. Wskazane jest, by objętość poidełka wystarczała przynajmniej na dwa dni. Dzięki temu, jeśli z takich czy innych względów nastąpi jednodniowa przerwa w pielęgnacji zwierzaka, nie pozostanie on bez wody do picia.
Pamiętać należy o regularnym myciu poidełka od wewnątrz. Woda w naszych kranach nie jest tak czysta , jak byśmy chcieli. Po kilku dniach wewnątrz butelki na ścianach zacznie pojawiać się osad, zaczną namnażać się bakterie itd. Zaś zachowanie higieny to warunek zdrowia chomika.
- TOALETA Chomiki oddają mocz w jednym miejscu klatki. Łatwo zauważyć gdzie, gdyż w tym miejscu (na ogół jest to jeden z rogów klatki) podłoże jest wilgotne. Aby usprawnić sprzątanie, należy w tym miejscu zrobić im przenośną toaletę. Może to być słoik po dżemie, który układamy w miejscu wybranym przez chomika otworem w kierunku środka klatki. Należy go ułożyć na ściółce nieco ukośnie (otwór nieco wyżej niż denko). Do środka wystarczy wrzucić trochę trocin przesiąkniętych moczem, aby zachować zapach. Chomik bardzo szybko nauczy się korzystać z toalety. Dzięki temu codzienne sprzątanie w klatce ograniczy sie do wyjęcia i umycia słoika.
|
|